Stanovisko stávkového výboru

Stanovisko stávkového výboru

Lis 24, 2023 | Aktuality MŠ, Aktuality ZŠ

Stanovisko stávkového výboru
Od r. 2019 probíhala široká diskuze kolem Strategie 2030+, která měla v rámci možností odstranit mnohé nedostatky vzdělávání, snížit administrativní zátěže, zavést školního psychologa a další. MŠMT teď chce věci měnit jinak. Do stávky se zapojuje více než polovina základních a středních škol.
Někteří to vykládají tak, že se hádáme jen o zvýšení platů. Podobné problémy hrozící stávkou či probíhající ústavní žalobu mají ale také ministerstva zdravotnictví, sociálních věcí, obrany. Příčinou je odlišný názor na to, jestli vláda může dělat radikální rozhodnutí bez konzultace s odbory a bez širší diskuze a auditů. Stávkující lidé zastoupeni odbory se nechtějí nechat z této diskuze vyloučit a chtějí diskutovat koncepční rozhodnutí (ve školství v rámci Strategie 2030+). Vláda má za to, že koncepční rozhodnutí jsou výlučně v její kompetenci a k diskuzi jsou přípustné pouze kosmetické úpravy. Ke stávce dochází po neúspěšném jednání mezi odbory a vládou a není omezena na školství: svou formu podpory protestu zvolila také Česká pošta, Škoda auto a další svazy v rámci celého ČMKOS, stávkovou pohotovost mají též zdravotníci.
kontaktní osoba: Mgr. Jan Turoň (turon@zsbesednice.cz)
Skip to content