Katastrofa Na Poříčí

Katastrofa Na Poříčí

Úno 20, 2023 | Aktuality ZŠ, Uncategorized

Ve čtvrtek 16. 2. 2023 se v deváté třídě uskutečnila přednáška JUDr. Jiřího Císaře. Tématem byla katastrofa Na Poříčí (část Prahy). 9. 10. 1928 se zde sesunul k zemi rozestavěný výškový dům a zemřelo zde několik dělníků z Besednice a okolí. To se zapsalo do dějin jako největší stavební katastrofa novodobé české historie. JUDr. Císař se tématem dlouhodobě zabývá a dětem osvětlil příčiny tragédie a dopady na rodiny pozůstalých. Žáky téma zaujalo a zapojovali se i do diskuse – např. o délce trestu. Také si uvědomili, že se u nás tato událost připomíná nejen položením věnce k pomníku na hřbitově, ale každoročně se pořádá i pravidelné setkání heligonkářů.

 

V pátek 24. 2. 2023 žáci 9. třídy navštíví Místní muzeum v Besednici. Zde se seznámí s historií obce v období II. světové války, zejména se životem místního rodáka letce Josefa Smolíka. Výstavou je opět provede JUDr. J. Císař.

Tampírová Věra

Skip to content