Exkurze Praha – Lezecká stěna a letiště

Exkurze Praha – Lezecká stěna a letiště

Čvn 24, 2024 | Aktuality ZŠ, Uncategorized

Dne 27. května 2024 se vybraní žáci druhého stupně naší školy zúčastnili zajímavé exkurze, která zahrnovala dvě hlavní zastávky: Lezeckou stěnu a Letiště Václava Havla.

První částí programu byla návštěva nejmodernější lezecké stěny v České republice. Tato stěna nabízí sportovcům dvě patra boulderingu o rozloze 600 m² a lezení s lanem na 17 metrů vysoké stěně s více než stovkou cest. Bouldering je forma lezení, která se provádí bez použití lana na relativně nízkých skalních blocích nebo umělých stěnách. Tato aktivita se zaměřuje především na techniku, sílu a vytrvalost lezce, protože trasy (známé jako „bouldery“) jsou obvykle krátké, ale technicky náročné. Bezpečnost je zajištěna pomocí speciálních matrací, zvaných bouldermatky nebo crash pady, které umisťují lezci pod sebe, aby zmírnily případné pády.

Žáci měli možnost vyzkoušet si lezení a překonávání výškových překážek pod vedením zkušených instruktorů. Naučili se základy lezení, včetně bezpečnostních postupů a technik, a jak efektivně zdolávat různé typy lezeckých tras. Tato aktivita byla nejen skvělou fyzickou výzvou, ale také výborným způsobem, jak posílit týmového ducha a vzájemnou důvěru mezi žáky.

Po zdolání výšek na lezecké stěně se žáci přesunuli na Letiště Václava Havla, kde na ně čekala druhá část exkurze. Tato návštěva poskytla unikátní pohled do zákulisí největšího mezinárodního letiště v České republice.

Program na letišti začal klasickou letištní kontrolou, kterou absolvují všichni cestující. A poté následovala prohlídka vyhlídkovým autobusem, který projel klíčovými oblastmi letiště, včetně Jih, Sever a Cargo zóny. Žáci měli možnost sledovat nejen letadla při přistávání a startu z bezprostřední blízkosti, ale také proces jejich odbavení a navádění na stání.

Dalším bodem exkurze byla návštěva nejmodernější hasičské stanice v ČR. Zde se žáci seznámili s technikou a postupy, které hasiči používají při zásazích na letišti. Viděli moderní hasičská vozidla a dozvěděli se, jak důležitou roli hrají tito profesionálové v zajišťování bezpečnosti na letišti.

Celá exkurze byla nejen poučná, ale i nesmírně inspirativní. Žáci měli příležitost lépe pochopit, jak funguje velké mezinárodní letiště a jaké profese zajišťují jeho hladký provoz.

Po náročném lezení na stěně si žáci mohli oddechnout při návštěvě letiště, kde se hlavně vozili autobusem a poslouchali poutavé informace. Zastávka v rychlém občerstvení na zpáteční cestě byla pak příjemným zakončením dne.

Voráčková Veronika, Vacková Dana

Skip to content