Výlet 1.třídy + Mateřské školy s rodiči do Regionálního muzea v Č. Krumlově na výstavu INDIÁNI – když historie ožívá

29.10.2019 17:33

Hlavní výstava muzejní sezony 2019 „Indiáni – když historie ožívá“ nám připomněla život původních, indiánských obyvatel Severní Ameriky od počátku osidlování amerického západu, až po dramatický konec jejich svobodného života. Ve výstavních prostorech jsme se ocitli na území indiánů Velkých plání a měli jsme možnost seznámit se s jejich materiální kulturou. K vidění byly mužské a ženské kožené oděvy, které jsou zdobeny korálkovými výšivkami a ursoními ostny. Dále pak lovecké i válečné zbraně, kamenné obřadní dýmky, zařízené a zabydlené teepee, a mnoho dalších drobných či větších předmětů každodenní potřeby indiánů. Výstavní kolekce byla doplněna originálními předměty ze sbírek Náprstkova muzea v Praze, mimo jiné pouzdrem na nůž, které v roce 1856 osobně přivezl významný český vlastenec, národopisec a mecenáš, Vojtěch Náprstek. Poutavým exponátem byla preparovaná hlava legendárního savce severoamerických prérií, Bizona. K dokreslení atmosféry přispěly kresby a knižní ilustrace Davida Jana Žáka (autor knihy Návrat Krále Šumavy). Ocenili jsme interaktivní indiánskou hernu, jejíž součástí byla tvořivá dílna, kde jsme si vyrobili indiánský náramek na ruku a indiánskou ozdobu do vlasů.

foto ve fotogalerii

Zpět