Malé divadlo České Budějovice dne 28.1.2020

02.02.2020 19:15

V úterý 28. 1. 2020 jsme se vydali do Českých Budějovic na představení Malého divadla Návod k přežití zombie apokalypsy. Mělo se původně týkat jen 8. a 9. ročníku, ale protože řada žáků onemocněla, jeli s námi také sedmáci.

Již z anotace této hry J. Lesáka bylo zřejmé, že hra se nevšedním pojetím dotkne problému mizení základních lidských hodnot, vzájemné úcty a porozumění. Děti  očividně ocenily akční pojetí, mladé herecké obsazení, hudbu a scénu. Během hry mohly vnímat  doprovodné  podněty – sugestivní, i když předem připravený kamerový záznam z ulice, oddělení jeviště od hlediště mříží v klíčovém okamžiku, několik různých živých hraných pásem. Možná se ale jejich interpretace bude značně lišit, pravděpodobně pro ty mladší bylo vůbec těžké pochopit záměr autora.

Se žáky se proto ke hře znovu až po týdnu vrátíme (mnoho dětí minulý týden onemocnělo), zkusíme pracovat v literatuře, stylistice a angličtině tímto směrem a dojít k  významu slova apokalypsa. Bylo by  škoda tak závažné téma, které je již v názvu hry naznačeno, nerozvést. Dotkneme se možnosti různé interpretace a její svobody, diskutovat budeme o scénáři, hudbě, kostýmech apod.

9. ročník – stylistika a literatura (recenze divadelní hry, literární druhy – drama – zopakování základních pojmů), v rámci třídnické hodiny – zamyšlení nad námětem, jeho aktuálností, vhodností a výmluvností scén a promluv.

8. ročník – angličtina – procvičení minulého času pomocí otázek typu:

– Jak se ti představení líbilo? Co bys změnil? Co chtěl autor vyjádřit? Chtěl bys v takovém představení hrát a proč? Proč byl námět aktuální? Jak často chodíš do divadla? Byl konec jasný? Co lidi zničilo? Byla hra opravdu o nějaké infekční nemoci nebo o nemoci duše? Co mohlo lidstvu pomoci?

7. ročník – angličtina – rozhovor a shrnutí – porozumění anglickému textu, rozšíření a upevnění slovní zásoby – divadlo, autor, režisér, herec, jeviště, publikum, kostýmy, zápletka,  podle zájmu - zombie – kresba – anglický popis.

                                                                                                      Zdeňka Řehoutová

 

Zpět