Jak jsme slavili DEN DĚTÍ 1.6.?

01.06.2022 06:18

Letošní oslavy jsme pojali v trochu netradičním duchu. Učitelé a asistenti vypsali workshopy, na které se žáci předem přihlásili. Každý tak měl možnost vybrat si to, co ho zajímá. Vznikly zajímavé skupinky žáků napříč celou školou, prvňáci se například potkali s osmáky a spolupracovali.

Zde najdete zprávy z některých z nich, fotografie pak průběžně dodáme do fotogalerie.

 

 

Logika a deskové hry
I když byla hlavním cílem zábava, tak jsme se nezapomněli i něco nového naučit a také potrápit své mozkové závity a protrénovat trpělivost. Někteří z nás se naučili luštit sudoku a v rámci sudokového turnaje, který obsahoval nejen sudoku křížovky, ale i logocké úkoly, jsme získali krásné odměny (např. malá powerbanka, čelová baterka, karty, bublifuk, lentilky nebo sliz). Nové hry jsme se naučili i navzájem. Kromě klasických her jako je Člověče nezlob se, Šachy, Prší, Žolíky nebo Pexeso, jsme také hráli Osadníky z Catanu, Žebříky, Nova Luna, Lodě, Mariáš, Poker nebo Ligreto, které nás absolutně pohltilo.

Logika a deskové hry

I když byla hlavním cílem zábava, tak jsme se nezapomněli i něco nového naučit a také potrápit své mozkové závity a protrénovat trpělivost. Někteří z nás se naučili luštit sudoku a v rámci sudokového turnaje, který obsahoval nejen sudoku křížovky, ale i logické úkoly, jsme získali krásné odměny (např. malá powerbanka, čelová baterka, karty, bublifuk, lentilky nebo sliz). Nové hry jsme se naučili i navzájem. Kromě klasických her jako je Člověče nezlob se, Šachy, Prší, Žolíky nebo Pexeso, jsme také hráli Osadníky z Catanu, Žebříky, Nova Luna, Lodě, Mariáš, Poker nebo Ligreto, které nás absolutně pohltilo.

Na konci celého dne jsme dostali krásnou sladkou odměnu

 

TENIS NARUBY

Workshop původně plánovaný jako lekce tenisu doznal lehké změny díky nemoci pana učitele. Ale zůstal zachován jeho sportovní záměr. Sešli se zde osmáci, sedmáci a prvňáci. Převažovali pánové, se kterými celé dopoledne trpělivě trávila Maruška, naše nejmladší. Možná, že jsme rekordmani v počtu aktivit, které jsme stihli. Uznejte sami: ping-pong (prvňáčci sice zpočátku pálkami mávali na všechny strany a míčky jsme nacházeli všude, ale po krátkém tréninku dokázali zahájit hru a odehrát pár míčků za sebou, pochopili, že za špatně zahraným míčkem spoluhráče nemá smysl se honit - jsou to šikulkové) , šipky (zde si žáci museli sami šipky sestavit a ještě přijít na to jak elektronický terč funguje, protože paní učitelka si to už nepamatovala:), kuželky, různá házedla, frisbee a nakonec úkol nad úkoly - postavit rodinný stan s několika komorami. A jak to se stanem dopadlo? Zeptejte se dětí sami. Možná vám napoví i fotografie ve fotogalerii.

Jejich úsilí bylo oceněno sladkou odměnou, za kterou děkujeme spolku Vltavín.

 

Florbalový turnaj

Florbalového dopoledne se účastnilo 19 chlapců a jedna odvážná slečna. Hráči byli na začátku turnaje rozlosováni do smíšených družstev - 2 mladší a 2 starší žáci + brankář.  
Zápasy mezi týmy byly velmi napínavé až do poslední vteřiny. Hráči bojovali o každý míček. Vítězství v turnaji si zasloužil tým, který vyhrál všechny zápasy a uhrál tak nejvíce bodů. Za skvělou hru všichni hráči získali diplom a sladkou odměnu. Za 1. - 3. místo týmy získaly navíc putovní poháry. Tým na 4. místě si domů odnesl pohár bramborový!
Nejlepším střelcem turnaje se stal Jakub Šindelíř, který vstřelil krásných 21 branek!
Sportu zdar a florbalu zvlášť!
 
Krásy lesa
Krásy lesa jsme si během krásného dopoledne skvěle užili. Hledali jsme stopy zvířat, zkoumali jsme přírodniny a rostliny lupou. Hráli jsme hry se šiškama. Našli jsme i dost věcí, které do lesa nepatří a dali jsme tomu palec dolů.
Cestou zpět do školy jsme si i zazpívali.
Super!

 

Žije Doudlebsko v nás?

Na našem setkání jsme si připomněli, kde vlastně žijeme, jakým nářečím se u nás dříve mluvilo a někdy ještě mluví, ukázali jsme si doudlebský kroj a zhlédli ukázky folklórních vystoupení Národopisného souboru Doudleban.

Poté jsme si oblékli alespoň části krojů, ve kterých na naší škole kdysi tančil folklórní soubor, a s nadšením jsme se pustili do nácviku Doudlebské polky. Nejdříve jsme se naučili písničku, při odpočinku jsme také začali shromažďovat slovníček pojmů doudlebského nářečí a kreslit kroje. S malými pauzami jsme se postupně dokázali naučit Doudlebskou polku, jak paní učitelka Stakorová, tak paní učitelka Řehoutová jako bývalé členky různých folklórních souborů znaly každá polku trochu jinak, a tak jsme se naučili tu zábavnější a úsměvnější variantu. Sami jsme ale byli všichni překvapeni, že se nám to i se zábavným vstupem v doudlebském nářečí podařilo a nakonec jsme si i zavýskali!

Děvčata byla úžasná a projevila i zájem stát se příští rok členkami folklórního kroužku jihočeských písní a tanců, který na naší škole začne fungovat. Název ještě neprozradíme. Doufáme, že je chuť a nadšení neopustí!

 

Společný obraz

Dětský den jsme zahájili přípitkem a pustili jsme se do společného díla na téma ZOO. Každý z nás si zvolil svou část práce. Mladší z nás pracovali na zvířátkách, starší na plánu ZOO. V závěru se nám povedlo všechny části spojit v jedem velký obraz, na který jsme všichni velice hrdí.

 

Hraní s roboty

Nejmenší děti si hrály s robotem Bee-Bot, dokázaly naprogramovat robota tak, aby jim cestoval po určené cestě, také se naučily jimi zvolený program napsat na tabuli, takže byly schopné si program znovu zopakovat. Program obsahoval jednoduché znaky, tj. směrové šipky a číslice značící počty kroků. Při stavění robota z LEGA si děti vyzkoušely kreativitu stavebnice a využily všech koutů své fantazie. S robotem Ozobot děti zjistily, že není robot jako robot, i ten nejmenší robot, který byl k dispozici, umí „poslouchat“ povely dle zadaných barevných příkazových čárek a linek.

Starší děti využili možností LEGA Mindstorm a LEGA Spike Prime, stavěli dle zadaných návodů, ale také jako mladší žáci :) využili své dětské fantazie pro postavění robotů nezvyklých schopností a tvarů. S nainstalovanými programy v tabletech a počítačích se naučili děti robota rozhýbat, ale také podle zadaných příkazů mu určily možné varianty pohybů.

 

Květy v hlíně zakleté

Náš workshop jsme zahájili společnou procházkou po okolí a nasbíráním různých rostlin, které jsme následně použili jako razítka do hlíny. Ve třídě jsme si připravily keramickou hlínu, kterou jsme si pořádně propracovali hnětením, boucháním a mačkáním. Poté jsme si vytvořily placky, na které jsme si naaranžovali rostliny a pomocí válečku lehce zatlačili. Vytvořili jsme tak obrázek se zakletými květy. Na konci školního roku si domů odneseme své výrobky, protože se ještě musí vypálit v peci. Už se na své výrobky těšíme :)

Zpět