Evropský týden v kuchyni

06.05.2018 18:49

V týdnu od 16.4.  do 20.4. 2018 se konal v naší jídelně evropský týden.

Paní kuchařky si pro děti připravily jídla z různých koutů Evropy. Cílem bylo seznámit je s typickými pokrmy jiných zemí.

 

 

V pondělí byla maďarská kuchyně. Polévka Halászlé je hustá rybí polévka se zeleninou. Jako hlavní jídlo byl maďarský guláš s tarhoňou. Tarhoňa je těstovinová rýže. Jako u každé novinky, kterou v kuchyni připravujeme, tak i tentokrát se našlo hodně dětí, které jí ani neochutnaly. Do jídelníčku jí proto chceme zařazovat častěji, aby děti měly možnost jí ochutnat a přijít jí na chuť J

 

 

Úterý bylo určeno pro německou kuchyni.

Jako polévku jsme zvolily německý Eintopf. Jedná se o velmi hustou polévku, do které se může přidat cokolivJ - mrkev, celer, petržel, brambory, párky i těstoviny. Frankfurtský závitek jsme dělaly také poprvé. Jedná se o závitek z vepřového masa plněný mletým masem a párkem. My jsme vytvořily roládu a nakrájely na plátky. Pro děti to je lepší, než aby rozdělávaly závitky každý zvlášť. K tomu jsme podávaly vařené brambory na páře s pažitkou.

 

Středa byla italská J

Polévka Minestrone je také plná zeleniny – mrkev, celer, petržel, cibule, cuketa, rajčata dále i fazole, těstoviny i rýže. Jako hlavní jídlo jsme vybraly lazaně s mletým masem, bešamelem a strouhaným sýrem, které jsme již v minulosti vařily, takže děti je znají. Dále jsme připravily do misek Tiramisu. Samozřejmě jsme si tento moučník trošku upravily. Do originálního Tiramisu patří mascarpone, které jsme my nahradily směsí z tvarohu a zakysané smetany. Dále jsme přidaly piškoty a kakao.

 

Slovenský čtvrtek J

Jako polévku jsme vybraly typickou slovenskou Kapustnicu. Je to vlastně zelná polévka, do které jsme přidaly uzené maso a kapustu.

Původně jsem uvažovaly, že uděláme dětem halušky. Ale po letitých zkušenostech víme, že když je vše zamíchané dohromady, tak děti ani neochutnají. Takže jsme připravily vše odděleněJ - bramborové šišky, kyselé zelí a plátek uzené krkovice. Dětem do školky jsem podávaly místo uzeného masa šunku.

 

Pátek v Řecku

Fasoláda je fazolová polévka. U hlavního jídla jsme se rozhodly trošku zariskovat a připravit pokrm, u kterého převládá čerstvá zelenina. Uvařily jsme kuřecí maso s řeckým zeleninovým salátem a zálivkou, tzaziki a opečený chléb.  Tzaziki je studená omáčka z jogurtu (nebo zakysané smetany), okurky, kopru, česneku a petržele. Děti nás velmi mile překvapily. Vracely většinou prázdné talíře. Toto jídlo bychom určitě chtěly opakovat.

 

Celkový pohled na evropský týden z pohledu kuchařek:

Myslíme si, že se docela vydařil. Úspěch tento týden měly lazaně, tiramisu a překvapeně i páteční řecký salát s kuřecím masem a tzaziki. Nejméně chutnaly polévky, které obsahují hodně zeleniny, luštěnin a ryb.

 

Mockrát děkujeme za výzdobu jídelny dětem z družiny pod vedením paní učitelky Zdeňky Kohoutové. Každý den nám připravily vlaječky na stůl.