6. třída – Školní výlet a exkurze spolu se žáky 4. a 5. třídy

31.05.2022 12:08

Ve čtvrtek 26. 5. jsme se vydali autobusem na náš první společný výlet do Prahy.

 Jeho součástí byla i exkurze v galerii moderního umění - Cetrum DOX v pražských Holešovicích, kterou nám zajistila paní učitelka K. Černá. Toto zvláštní místo s námi navštívila i čtvrtá a pátá třída. Mohli jsme se seznámit s neobvyklými moderními architektonickými prvky, zvláštními prostory a jejich vybavením a ozvučením. Určitě nás asi nejvíce zaujala část Vzducholoď, kde se někdo cítil dobře, ale v někom tento prostor vyvolával nejistotu a nepokoj. V závěru si každý zkusil projít galerii nějakým neobyčejným způsobem, jako by byl někdo jiný, třeba vnímal díla jen jedním okem nebo si prožil, jak se pohybují a vnímají svět kolem sebe lidé s tělesným postižením.

 Pro mnohé byla novinkou i jízda metrem, ale zvládli jsme to i s přestupem. Pak na nás čekala trochu zrychlená historická procházka. Tečku za ní jsme si napsali až ve třídě, kdy jsme si znovu místa Malé Strany a Starého Města připomněli, jelikož ve čtvrtek byly tyto části města přeplněny turisty a my jsme byli rádi, že jsme se vzájemně nepoztráceli. A tak jsme si ujasnili, že Svatovítský chrám nestojí na Malostranském náměstí, že baroko v nás vyvolává pocit pohybu, že apoštolů na Staroměstském orloji je opravdu dvanáct a slyšeli jsme i po odbíjení třetí hodiny se zakokrháním kohouta, odhalili jsme, co nám připomíná dvacet sedm křížů na Staroměstském náměstí, dále co se odehrávalo v domě              U Kamenného zvonu a v Ungeltu, kdo je autorem sousoší mistra Jana Husa, i na doslova přelidněném Karlově mostě jsme dokázali poznat třeba sochy a sousoší sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava nebo Cyrila a Metoděje, už víme, co se ve středověku odehrávalo na místě před sousoším Pieta, kde je Národní divadlo, Sovovy mlýny nebo Čertovka. Nějak jsme v tom davu ale zapomněli na statečného Bruncvíka, proto jsme si ho připomněli alespoň na fotografii později ve škole a  víme, že svůj meč má stále při sobě, i když ten skutečný je možná zazděn někde v mostě. Míjeli jsme i místa, kde sídlí Poslanecká sněmovna ČR a Senát ČR, nahlédli jsme do nádvoří, kde spanile postávala socha Albrechta z Valdštejna. Navštívit tajemná zákoutí kostela sv. Jakuba se nám snad podaří až zase příště.

Byli jsme rádi, že jsme konečně dorazili k obchodnímu paláci Palladium, na což se většina z nás asi nejvíce těšila. Posilnili jsme se ve známých a tak trochu nezdravých restauracích typu Fast Food. Šestá třída přišla na místo srazu ve stanovený čas, a když paní učitelka dorazila s mírným zpožděním, obdařila ji potleskem a někteří další turisté se k ní přidali:,, Hurá, paní učitelka se nám neztratila! ´´

Z. Řehoutová

Více ve fotogalerii

 

 

Zpět